Središnji program proslave Godine UNESCO-ove svjetske baštine u Dubrovniku u periodu od 20. do 27. listopada 2024.g. donio je preko dvadeset događanja, među kojima i otkrivanje UNESCO simbola na ulazima u Grad. Program je na konferenciji za novinare najavila zamjenica gradonačelnika Dubrovnika Jelka Tepšić, dok se uvodno video porukom obratila ministrica kulture i medija RH Nina Obuljen Koržinek, koja je naglasila kako je Dubrovnik pokazao da može biti predvodnik u tome kako se sustavno baviti održivim upravljanjem kulturnom baštinom.
''Pripadnost svjetskoj baštini uvelike je obilježila način na koji se proteklih desetljeća u Dubrovniku brinulo o kulturnoj baštini, jednim dijelom nakon potresa ’79., dugim dijelom nakon Domovinskog rata te posebno zadnjih godina i nakon usvajanja Plana upravljanja'', istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.
Gradsko vijeće Grada Dubrovnika proglasilo je 2024. ''Godinom UNESCO-ove svjetske baštine'', a obljetnički program obuhvatio je više od 180 programa kroz ovu godinu. Program će trajati do kraja kalendarske godine, a kako je naglasila zamjenica gradonačelnika Jelka Tepšić, obuhvatio je različite organizacije kako bi se poslala poruka da je dubrovačka baština živa i da su je prigrlile sve generacije stanovnika.
Također je istaknula pojedinosti programa čiji se središnji dio odvio u subotu 26. listopada, jer se upravo na taj datum 1979. godine dogodio upis Dubrovnika na UNESCO-ovu listu.
U programu uz gradske ustanove sudjeluju i brojni partneri Grada Dubrovnika. Tako je predsjednik Društva prijatelja dubrovačke starine Vedran Kosović na konferenciji za novinare u prostorima DPDS-a predstavio međunarodnu znanstvenu konferenciju ''Svjetska baština – planiranje i upravljanje'', koja se od održala u Lazaretima.
Obilježavanje godine UNESCO- ove svjetske baštine u Dubrovniku pružila nam je priliku da kroz ovu konferenciju u suradnji i na poticaj Zavoda za prostorno uređenje Dubrovačko-neretvanske županije potaknemo raspravu o ključnim izazovima zaštite i upravljanja baštinom te da kroz međunarodnu suradnju i primjere dobre prakse otvorimo dijalog o mogućim održivim rješenjima – rekao je Kosović.
''Smatramo da je, osim samog posla obnove i prezentacije baštine, naš zadatak u javnom prostru otvarati teme o kojima treba razgovarati da Društvo sazre. Što se tiče same konferencije, ono što je bitno je da dolazi do promjene u načinu štićenja prostora. Sada će prostorno-planska dokumentacija uzeti puno veću ulogu u štićenju prostora te će morati biti izrađena puno detaljnije. Činjenica je da tu nedostaje prakse, a upravo ova konferencija će imati radionice kojima će cilj biti obrazovati ljude i vidjeti europsku praksu iz nekih drugih gradova, tako da svi skupa pokušamo doprinijeti da se prostor štiti'', rekao je predsjednik Društva prijatelja dubrovačke starine Vedran Kosović.
Godinom UNESCO-ove svjetske baštine obilježava se 45. obljetnica upisa povijesne jezgre Dubrovnika na UNESCO-ov Popis svjetske baštine, 15. obljetnica upisa Feste svetoga Vlaha na Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva te upis arhivskih fondova iz razdoblja Dubrovačke Republike na UNESCO-ovu listu 'Sjećanje svijeta' u studenome prošle godine.
- Detaljan program
- Program konferencije HR
- Program konferencije EN